O pěstování obecně

V těchto článcích vycházím převážně z vlastních zkušeností, i když se v mnohém podobají textům již mnohokrát publikovaných v různých knihách a podobně. Prostě základní osnova pro pěstování kaktusů je dána a nedá se na ní mnoho měnit, samozřejmě experimentováním a různým kombinováním podmínek můžeme dojít k zajímavým výsledkům.

Půdní směs

Předně uvádím, že pro úspěšné pěstování kaktusů i sukulentů není rozhodující půdní složení, důležitější je světlo, teplo, voda a v některých případech /týká se převážně horských kaktusů/ čistý vzduch a větrání, či letnění. Zásadně nepoužívám žádný z mnohých nabízených substrátů, většinou jsou znehodnoceny dlouhým skladováním v nevhodných podmínkách, v uzavřených neprodyšných pytlích, atd.,což je mnohdy prvním bodem neúspěchu hned v začátku. Pracuji s vlastní základní směsí, kterou pak upravuji zvlášť pro kaktusy a zvlášť pro sukulenty. Ph upravuji přidáním vřesovištní rašeliny a nebo přírodním mletým vápencem. Základní směs se skládá z 1/2 praného ostrého písku, zrnitosti dva až pět milimetrů/nesmí se spékat/, z 1/4 drnovky, já používám drnovku z krtinců,/nejlépe sbírat před zámrazem/ a 1/4 kvalitní vřesovištní rašeliny, zbavené větších zbytků dřeva,nejlépe proseté sítem. Do substrátu pro kaktusy pak přidávám podle potřeb jednotlivých druhů ještě ostrý písek stejné nebo i větší zrnitosti/dle velikosti kaktusu/, mletý vápenec/velmi málo/,nebo dřevěný popel /obsahuje vápno a zároveň dezinfikuje subsrát/. Do substrátu pro kaktusy s řepovitým kořenem přidávám asi 1/4 dílu jílu. Pro sukulenty upravuji základní směs přidáním 1/4 dílu přeseté zeminy ze zahrádky /před zámrazem/. Toto vše důkladně promíchám, je možné ještě sterilizovat není to však nutné, pouze pro přesazování /pikýrování/ malých kaktusků ano. Zeminu není dobré příliš dlouho skladovat. Uprava Ph a ostatních vlastností substrátu zde nebudu rozepisovat, je to vcelku zbytečné tyto zkušenosti si musí každý získat sám,rostlina mu při růstu sama napoví co potřebuje nebo čeho má příliš,pro začínající doporučuji začít s méně náročnými kaktusy jako např. echinopsis eyriesii, magnificus,grussonii nebo některé druhy mammillárií apod. Na dotaz mohu poradit na konkrétní přání.

Nádoby

Pro pěstování kaktusů a sukulentů preferuji klasické, z pálené hlíny,jsou porézní,ale vyhovují i plastové, případně kameninové.

Zalévání

Považuji za jeden z nejdůležitějších úkonů pro dosažení úspěchu. Použiji jedno kaktusářské pravidlo, když nevíš máš-li zalít nebo nezalít, nezalívej. Tím chci říci, že lepší kaktus na suchu,než ve vodě.Samozřejmně, že i kaktus potřebuje vodu. Zalévám až tehdy, když je zemina až ke dnu nádoby suchá a to vždy do misky a měkkou dešťovou vodou, tvrdá voda půdu zasoluje a spéká, čímž se zem stává neprodyšná, což je pro kaktusy nežádoucí. Na jaře zalévám častěji , zhruba jednou za čtrnáct dnů, nejvíce v době květu. V období letních veder jedenkrát za měsíc, některé druhy pouze rosím. Sukulenty zalévám častěji. Je ale třeba mít v paměti, že převážná část sukulentů pochází z jižní polokoule a má obrácený vegetační režim. Přibližně jeden měsíc před zazimováním přestanu kytičky zalévat úplně, tak aby zemina proschla a po zazimování kaktusy/většinu/ nezalévám vůbec, sukulenty tak jednou za měsíc.

Světlo

Je třeba kytičkám dopřát co nejvíce a jak nám to umožňují podmínky. Od jara jak je to možné všechny kytičky letním tak aby dostávaly co nejvíce světla/až na některé druhy haworthie,gastérie apod./ Na zimu kaktusy ukládám v květináčích do temného suchého sklepa, kde je teplota okolo 12 až 14 stupňů celsia. Bez zalévání v pohodě přespí až do jara. Sukulenty zimuji v místnosti kde se netopí, teplota kolem 16 stupňů a při zalití jedenkrát za měsíc se s úspěchem probouzejí na jaře, kdy jim přitopím a častěji je opatrně zaleju. Musím dodat, že před zimováním všechny rostliny prohlédnu a při poslední zálivce do vody přidám insekticid „aplaud“, totéž při posledním rosení, jinak žádné jiné přípravky nepoužívám,není to třeba a kytičky jsou zdravé.

Přesazovánío_pestovani

Přesazuji zásadně brzy na jaře /konec února,březen/, po vyjmutí z kořenáče kořeny zbavím země,zaschlé kořeny odstraním, ostatní zkrátím o polovinu a řezy ošetřím v dřevěném popelu, pak nechám asi pět dní až deset dní zaschnout /podle plochy řezu/. Do čistého asi o 1/5 většího kořenáče nasypu drenáž, jsou to na kousky rozbité cihly, keramzit, lavalit a jiné vodu absorbující prvky /může být i křemičitý písek o zrnitosti 3 – 5 mm, nemá absorpční schopnost/ a zasypu do 2/3 čerstvým substrátem. Pak na substrát položím kaktus a zbytek dosypu drobnější drtí,zrnitost asi 3 až 5 milimetrů. V hotovém provedení to vypadá asi tak, že konce kořínků jsou na přechodu mezi substrátem a drtí. Důležité je, aby krček kaktusu byl obklopen drtí. Kaktus pak mírně zaliji nejdříve však za čtrnáct dní.

V případě konkrétních dotazů na pěstování kaktusů nebo sukulentů napište na tuto adresu, poradím, pokud budu znát radu na dotazovaný problém, nebo se obraťte na forum, taktéž na této adrese.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..